ELEKTRİKLİ ARACI ŞARJ ETMEK NE KADAR SÜRER?

Şarj süresi, pil kapasitesi ve mevcut güç dahil olmak üzere bir dizi değişkene bağlıdır. Tipik şarj süreleri, yaklaşık 3kW'da yaklaşık 6 – 8 saat, 7kW'da 3 – 4 saat, 22 kW'da 1 saat ve 43 – 50 kW'da yaklaşık 30 dakikadır.

ARABALAR

AFV Alternative Fuel Vehicle’'Alternatif Yakıtlı Araç', geleneksel petrol gazı ve dizel dışındaki maddelerle çalışan bir araçtır.
BEV Battery Electric Vehicle 'Akü Elektrikli Araç', tahrik için içten yanmalı motorlar (ICE'ler) yerine bir elektrik motoru ve bir motor kontrolörü kullanır. Tüm gücü pil paketlerinden alırlar ve bu nedenle içten yanmalı motorları, yakıt hücresi veya yakıt deposu yoktur.
EV ‘Electric Vehicle’'Elektrikli Araç', tahrik için bir veya daha fazla elektrik motoru kullanan bir araçtır.
FCV/FCEV 'Fuel Cell Vehicle' or 'Fuel Cell Electric Vehicle'Yakıt Hücreli Araç' veya 'Yakıt Hücreli Elektrikli Araç', yerleşik elektrik motoruna güç sağlamak için bir pil veya süper kapasitör ile birlikte bir yakıt hücresini kullanan bir elektrikli araç türüdür.
Hibrit Motorun verimliliğini artırmak için içten yanmalı motor (ICE) tahrik sistemi ile bir elektrik motoru tahrik sistemini birleştiren bir elektrikli araç türü. ICE pil şarjını korur ve bir elektrik kaynağına bağlanamazlar.
ICE 'İçten Yanmalı Motor', basınçlı bir ortamda yakıtları (tipik olarak fosil yakıtları) yakan, kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren bir motordur. 'ICE' genellikle içten yanmalı bir motorla çalışan herhangi bir aracı ifade etmek için kullanılır.
PHEV 'Plug-in Hybrid Electric Vehicle' bir hibrit elektrikli araç şeklidir. Bir ICE'nin pili koruduğu bir hibritten farklı olarak, bir PHEV pili şarj etmek için harici bir güç kaynağına bağlanabilir.

ŞARJ ALTYAPISI

Duvar tip Şarj Cihazı / Bağlantı Kablosu Genellikle bir şarj kontrol bloğu ve evde şarj için araca bir konektör içeren bir ana elektrik kablosu üzerinde 3 pinli bir fiş.
EPC EVSE Protokol Kontrolörümüz (EPC), şarj istasyonlarımızın akıllı parçasıdır. Araçla konuşan ve IEC 61851'e göre şarj edilmesini sağlayan iletişim ünitesidir.
EVSE ‘Electric Vehicle Supply Equipment’ 'Elektrikli Araç Tedarik Ekipmanı', bir elektrikli araca elektrik enerjisi ve gerekli iletişimi sağlamak için kurulan ve kullanılan tüm bileşenleri ve aparatları kapsar.
FAST Özel ve uygun EVSE (yukarıya bakın) kullanılarak standart bir yerel tedarik yoluyla mümkün olandan daha hızlı Hızlı Şarj. 3kW yerine yaklaşık 7kW – 22kW olarak derecelendirilmiştir ve pil kapasitesine bağlı olarak yaklaşık 3 – 4 saatlik şarj süresine izin verir. Rapid Charge hala daha hızlıdır (aşağıya bakın).
Mod 1 Standart prizler kullanan bir bağlantı - temel 12V ve nadiren kullanılır. Standart şarj.
Mod 2 Kontrol pilot işlevine sahip standart prizler kullanan bir bağlantı - örneğin arabanızla birlikte gelen tuğla. Yavaş şarj.
Mod 3 Kontrol pilot işlevinin EVSE'deki kontrol ekipmanına uzandığı ve AC besleme ağına kalıcı olarak bağlı olduğu özel EVSE kullanan EV'nin AC besleme ağına (şebeke) bağlantısı. Hızlı şarj.
Mod 4 Bağlı bir kablo kullanılarak yapılan ve EV'yi özel şarj ekipmanından besleyen bir bağlantı DC'dir (tipik olarak 500V 125A) ve ekipman tarafından sağlanan bir kontrol pilotu (iletişim) işlevine sahiptir. Hızlı şarj.
Hızlı Hızlı şarj, yalnızca özel konumlarda gerçekleşir ve 20-50kW akım kullanır ve tipik bir elektrikli otomobilin yaklaşık 20-30 dakikada %80 şarj olmasını sağlar. Bazı hızlı şarj cihazları, pilin ömrünü korumak için kalan %20'yi daha düşük bir oranda doldurabilir. Düzenli hızlı şarj, pilin uzun süreli ömrü için iyi değildir, ancak arada sırada daha uzun yolculuklarda doldurma şansı sunar.
Örneğin 2018 öncesi Nissan Leaf'te bulunan Tip 1 Soketler, örneğin Amerikan/Japon üreticilerden.
Avrupalı üreticilerin çoğu EV'sinde bulunan Tip 2 Soketler.
V2G "Vehicle-to-Grid" Araçtan Şebekeye" - bir elektrikli otomobilin aküsünden elektrik akımını şebekeye takılıyken Ulusal Şebekeye geri aktarmak. V2G, yüksek talep dönemlerinde şebekeyi dengelemeye yardımcı olarak elektrik kesintisi riskini hafifletebilir.

PİLLER

Lityum İyon Günümüzün çoğu EV'sinde kullanılan pil türü. Bir lityum iyon pilin ömrünün 8-10 yıl olduğu tahmin edilmektedir, ancak bir pilin ömrünün sonuna geldiği söylendiğinde, bu sadece yaklaşık %80 verimlilik olduğu anlamına gelir, bu nedenle hala kullanılabilir durumdadırlar. Bu pillerin fiyatları gelişen teknoloji nedeniyle sürekli düşüyor.
Katı Hal Hem katı elektrotları hem de katı elektrolitleri kullanan bir pil. Mevcut sıvı bazlı lityum iyon pillerden daha küçük, daha yüksek kapasiteli ve daha ucuz oldukları için bu, pil teknolojisinde çok heyecan verici bir gelişmedir.

TEKNİK

kWh "Kilowatt-saat", bir kilovat gücün bir saatte aktardığı veya harcadığı enerjiye eşdeğer bir enerji birimidir. Elektrikli otomobil pilinin boyutu kilovat saat olarak ölçülür, bu nedenle bunu elektrikli otomobilin bir benzin deposundaki litre yakıt eşdeğeri olarak düşünün. 'kWh' 3,6 megajoule eşit türetilmiş bir enerji birimidir.
Menzil Pilin yeniden şarj edilmesi gerekmeden önce saf elektrik gücüyle gidebileceğiniz mesafe.
Rejeneratif Frenleme Çoğu elektrikli araçta kullanılan, araç yavaşlarken aküyü şarj etmeye yardımcı olan ve bu nedenle menzili artıran bir enerji geri kazanım sistemi. Tipik olarak elektrik motoru jeneratör görevi görür, bu nedenle güç, onunla pil arasında her iki yönde de akabilir.
RPM Revolutions Per Minute""Dakikadaki Devir" - bir elektrik motorunun milinin bir dakikada 360 derece dönme sayısı.
Tork Dönmeye neden olan burulma kuvveti. Otomobiller söz konusu olduğunda, tork kuralları ve bir otomobilin hızlanma yeteneğindeki ana faktördür – cömert tork ile otomobilin gaz kelebeği tepkisi çok daha keskindir. Benzinli ve dizel motorlar, RPM arttıkça bir eğri üzerinde tork sağlar; bu, belirli bir RPM'de en yüksek güce sahip oldukları anlamına gelir. Öte yandan elektrik motorları, sıfır devirden itibaren maksimum tork sağlar, bu da durmadan hızlanmanın olağanüstü olabileceği anlamına gelir.
W2W "Well-to-Wheel", yakıt veya elektrik üretimini hesaba katarak bir arabanın CO2 emisyonlarını ölçer. Bu, elektrikli araçların çevre üzerindeki etkisinin adil bir analizidir, çünkü kullanım noktasında sıfır emisyona sahiptirler, ancak zincirin başlarında açıkça çevresel bir etkiye sahiptirler. Bununla birlikte, bir ICE aracıyla adil bir karşılaştırma için, sadece egzoz borusu emisyonları değil, petrolün sondajı, rafine edilmesi ve nakliyesinde de W2W'nin hesaplanması gerekir. Bunu hesaba katarak, ortalama bir elektrikli araç, bir ICE için 147-161g/km ile karşılaştırıldığında 80g/km CO2 üretecektir.

GÜÇ

AC ‘Alternating current’ , elektrik yükünün akışının periyodik olarak yönünü değiştirdiği bir elektrik akımıdır.
Amp Elektrik akımı için SI birimi.
DC " "Direct Current"", elektrik yükünün akışının sabit bir yönde olduğu bir elektrik akımıdır.
1 Faz Tek fazlı elektrik gücü, beslemenin tüm voltajlarının uyum içinde değiştiği bir sistem kullanılarak alternatif akım elektrik gücünün dağıtımıdır. Çoğu yerli mülkün tek fazlı gücü vardır.
3 Faz Üç fazlı elektrik güç sistemleri, periyodun üçte biri kadar zaman içinde dengelenen alternatif akım gerilimleri taşıyan en az üç iletkene sahiptir. Çoğu ticari mülkün üç fazlı gücü vardır. EV'lerde bir AC motorda oluşturulan güç açısından, sıfır RPM'den dönen bir manyetik alan oluşturduğu ve aynı güç aralığında tipik olarak %150 daha verimli olduğu için tek faz yerine üç fazlı bir akım kullanılır. Başka bir deyişle, sıfır devirde yüksek tork, bir AC motordaki üç fazlı bir sistemle mümkün olur.

LİNGO

De-ICE Bir ICE'yi bir AFV'ye dönüştürme işlemi.
ICEing Bir EV şarj bölmesinin EV olmayan bir kişi tarafından işgal edildiğini gösteren bir terim.
Menzil Kaygısı Pili tek bir tam şarjla yeterince uzağa gidememe korkusunu tanımlamak için kullanılan bir terim. Denemeler, sürücülerin araçlarının gerçek menzil kapasitesi konusunda daha rahat hale geldikçe, kaygının zamanla azaldığını gösteriyor.
SOC ‘State of Charge’ 'Şarj Durumu', bir araç aküsünün sahip olduğu şarj yüzdesidir.